HAZIRLIK

Psikomotor gelişim ile ilgili bildiğiniz her şeyi unutun!

İlkel hareketler dönemini tamamlayan çocuklar artık koşma, atlama, zıplama, yuvarlanma gibi temel becerileri gerçekleştirebilirler. Hareket becerisini tanımaya çalışan çocuk, temel hareketleri uygulayabilmek için çaba gösterir. Bedeni ile kontrolü sağlamaya çalışır ve hareketi daha uyumlu hale getirmeyi başarır.

4 yaş, psiko motor alan için bilinenin aksine, öğrenmeye ve temel motor becerilerini geliştirmeye en açık olduğu dönemlerin başında gelir. Kız ve erkek çocukları için özellikle, sürat, çabuk kuvvet, hareket genişliği  ile ilgili özelliklerin duyarlılığı yüksektir. Dayanıklılık özellikleri orta, kız çocukları için kas kuvveti duyarlılığı yüksek, erkek çocuklar için ise kas kuvveti duyarlılığı henüz gelişime açık değildir.
5 yaş, temel hareketler döneminin 1. durağan yaş dönemidir. Bu dönemde erkek çocukları için kas kuvveti duyarlılığı düşükken, hem erkek hem de kız çocukları için sürat, çabuk kuvvet, dayanıklılık ve hareket genişliği gelişimi beklemeye geçmektedir.

6 yaş, temel hareketler evresinin son dönemidir. 5 yaşta durağan döneme geçen özellikler, 6 yaşta yeniden duyarlı hale gelmeye başlar. Özellikle kız çocuklarının daha çok desteklenmesi gerektiği bu dönem için, sürat ve dayanıklılık özellikleri düşük, kas kuvveti, çabuk kuvvet ve hareket genişliği ortadır. Erkek çocuklarda ise kas kuvveti yüksek, sürat ve hareket genişliği orta, dayanıklılık düşük ve çabuk kuvvet durağan döneme geçmiştir. Bu dönemde erkek çocuklar, erken dönemde gelişen kız çocuklarını fiziksel anlamda yakalamaya başlayacaktır. Özellikle 6 yaş döneminde bu eşitlikler gözle görülür seviyeye ulaşmaktadır.

Çocuk Spor Akademisi’ nin en önemli amacı, duyarlılığı yüksek dönemleri zirvede, orta ve düşük duyarlılık alanlarını ise çocuğun mevcut durumundan yukarıda tamamlamasını sağlamaktır.

Unutmayınız ki, çocuğunuzun temel becerileri, gelişimini tamamlamadan ve bu gelişimin desteğe en çok ihtiyaç duyduğu bu bekleme döneminde, çocuğunuzun bir branşla tanışması, geri dönüşü, telafisi mümkün olmayan kötü sonuçlar doğuracaktır.

Dünya üzerinde, temel hareket döneminde sporda branşlaşma görülmediği gibi, çocuklarla yalnızca temel beceri gelişimlerine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Ülkemizdeki en büyük sorunlardan birisi de budur. Erken özelleşme ile ilgili çalışmalar, çocuğunuzun; motor beceri duyarlılığının beklemeye geçtiği bu dönem özelliklerini geliştirmeyeceği gibi, kas-kemik-bağ-kıkırdak doku gibi sakatlıklara, fiziksel ve mental uyumun henüz gerçekleşmeye başlayacağı bu dönemde, başarısızlık duygusu ile spor yapmaktan uzaklaşmasına neden olacaktır.

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.